czwartek, 6 listopada 2014

Domowe sposoby na ból pleców

Domowych  sposobów na ból pleców jest wiele.Poznaj te najczęściej stosowane

domowe sposoby na ból pleców

Bezpośrednie łagodzenie bólu pleców

MIESZANKI ZIOŁOWE
 Te o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgośćcowym szybko przynoszą ulgę np.
Na stawy - czarny bez, liście pokrzywy, rdestowiec ostrokończysty, strąki fasoli bez ziaren, wrzos, perz właściwy, owoce jałowca
Na reumatyzm - kwiaty czarnego bzu, liście pokrzywy, owoce czarnego bzu, wiązówka błotna, perz właściwy, korzeń wierzby, werbena, skrzyp
Na artretyzm - liście pokrzywy, werbeny cytrynowej, liść mniszka lekarskiego, liść brzozy, bratek, kawałki strąków fasoli bez nasion
LEKI PRZECIWBÓLOWE I PRZECIWZAPALNE
Dostępne bez recepty.Paracetamol, aspiryna lub ibuprofen rozluźnią napięte mięśnie, złagodzą ból i stan zapalny.

MAŚCI ROZGRZEWAJĄCE: 
Stosowane miejscowo wspomagają łagodzenie bólu pleców, a dodatkowo przyspiesza wchłanianie ewentualnego krwiaka pourazowego.


LODOWE OKŁADY
Zmniejszają obrzęk i rozluźniają mięśnie kręgosłupa. Aby wspomóc ten zabieg warto połączyć go z masowaniem. Na bolące miejsce należy przyłożyć okład z lodu i masować przez 7-8 minut, powtarzać zabieg przez 1-2 dni. Maści chłodzące również są pomocne.
CIEPŁE OKŁADY:

 Należy zanurzyć ręcznik w bardzo gorącej wodzie, następnie wycisnąć i wygładzić aby nie było żadnych zagięć i zmarszczek. Chory leży na brzuchu z poduszkami podłożonymi pod biodra i kostki. Wilgotny ręcznik nakłada się na bolące miejsce i przykrywa najpierw plastykową folią, następnie poduszką elektryczną ustawioną na średni poziom grzania. Warto wszystko przycisnąć np. książką telefoniczną. Wilgotne ciepło likwiduje skurcz mięśni, co szybko łagodzi ból.
Można także rozgrzać bolące miejsce butelką z gorącą wodą, termoforem lub samą poduszką elektryczną.
CIEPŁO ZIMNO
Naprzemienne ogrzewanie i oziębianie, co może okazać się najskuteczniejsze - pół godzinne przyłożenie lodu i pół godzinne obłożenie gorącym kompresem, taki cykl można powtarzać wielokrotnie.
OKŁADY Z PŁÓTNA NASMAROWANE MIODEM
Pomagają złagodzić bóle pleców.
KORA WIERZBY BIAŁEJ
 Dobry naturalny lek przeciwbólowy nawet w ostrych bólach krzyża, gdyż zawiera salicylan - aktywny składnik aspiryny. Specyfik należy przyjmować po jedzeniu, aby nie zaszkodzić żołądkowi, jednak osoby cierpiące na zgagę lub owrzodzenie żołądka nie powinny go stosować!

ODPOCZYNEK W ŁÓŻKU
Przez pierwsze dni należy znacznie ograniczyć aktywność ruchową.


  Terapie usuwające ból pleców

Fizykoterapia 
 Stosuje się ją samodzielnie lub w połączeniu z lekami przeciwbólowymi. W skład leczenia wchodzą zabiegi manualne, ćwiczenia, terapia ultradźwiękami i hydroterapia (leczenie z wykorzystaniem wody np. masaż wodny lub wspomniane zimne i ciepłe okłady). Fizykoterapeuta uczy także pacjentów, jak zachowywać prawidłową postawę, pokazuje techniki bezpiecznego podnoszenia się i radzi, jak chronić plecy przy wykonywaniu codziennych czynności.

Manualne terapie alternatywne. Uwaga! Zabiegi (rękoczyny kręgarskie) mogą wykonywać wyłącznie wykwalifikowani i certyfikowani instruktorzy!
» Osteopatia opiera się na założeniu, że wiele problemów z plecami jest wynikiem przemieszczenia się 2 kręgów względem siebie. Przemieszczenie można zmniejszyć, dokładnie określając jego miejsce i stosując tam nacisk.
» Chiropraktyka to system leczenia oparty na założeniu, że podstawą dobrego stanu zdrowia jest swobodny przepływ impulsów nerwowych (sił witalnych), mających początek w mózgu i w rdzeniu kręgowym, a następnie rozchodzących się do wszystkich części ciała. Chiropraktyk dokonuje dogłębnej analizy mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających, po czym delikatnie manipuluje kręgami przywracając prawidłowy przepływ impulsów nerwowych.
» Technika Alexandra to metoda rozpoznawania i korygowania wad postawy oraz ruchu. Opiera się na założeniu, że ciało może poruszać się swobodnie i naturalnie tylko wtedy, gdy głowa, szyja i tułów są odpowiednio ustawione względem siebie.
» Kręgarstwo to dziedzina medycyny ludowej, najczęściej praktykowana przez kolejne pokolenia rodzinne bez wystarczającej wiedzy medycznej, co stwarza zagrożenie dla osób poddających się takim zabiegom. Kręgarstwo jest prekursorem osteopatii oraz chiropraktyki i z tego względu często są ze sobą mylone.
» Leczniczy masaż pleców zmniejsza nadmierne napięcie mięśni grzbietowych i przykręgosłupowych.

Inwersja grawitacyjna może czynić cuda w przypadku bólu krzyża. Owa metoda polega na przymocowaniu tułowia do specjalnego urządzenia, które odchyla się na tyle, by chory zwisał w dół. Terapia wymaga porady lekarskiej, szczególnie jeśli ból wywołany jest przesunięciem krążka międzykręgowego (dysku, tarczy międzykręgowej) lub gdy pacjent zagrożony jest jaskrą.

Japońskie bąbelki prozdrowotne. Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne tworzące efekt mlecznej wody charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami terapeutycznymi - podczas pękania m.in. sterylizują, dotleniają i wykonują unikalny mikromasaż, który wybitnie rozluźnia, łagodzi ból, wzmaga krążenie oraz rozgrzewa wywołując uczucie długotrwałego ciepła wewnętrznego. Dzięki temu kąpiel lub natrysk z udziałem mikropęcherzyków znacznie przyspiesza procesy naprawcze uszkodzonych tkanek. Natomiast precyzyjne oczyszczanie skóry bez użycia chemii powoduje, że stosowane miejscowo preparaty lecznicze są lepiej wchłaniane.
Twórcami tej technologii są japońscy naukowcy, którzy zaprojektowali i opatentowali domowe generatory białej wody - słuchawki prysznicowe oraz systemy kąpieli wannowej. Te innowacyjne urządzenia już skradły amerykańskie i kanadyjskie serca, obecnie opanowują Europę 

Samodzielne terapie synergiczne, czyli wzajemnie uzupełniające się leczenie z zewnątrz (maści) i od wewnątrz (suplementy diety)

Hakorośl rozesłana (Czarci pazur, Diabelski szpon, Vilcacora, łac. Harpagophytum procumbens). Produkty z tej afrykańskiej rośliny leczniczej (w tym susz, wyciąg i maść) wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Więcej o hakorośli...

Sól biszofitu to wyjątkowy produkt naturalny, który ukształtował się miliony lat temu na skutek ocieplenia klimatu - morze wyparowało pozostawiając po sobie bogate złoża nieskażonych mikroelementów. Biszofit wyróżnia wysoka przyswajalność na tle innych kompleksów mineralnych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, rozkurczające, regenerujące i miejscowo immunostymulujące. Jest szczególnie zalecany w jednoczesnym stosowaniu z hakoroślą, gdyż ich efekty terapeutyczne wzajemnie się uzupełniają.
 

Rumalaya to seria wyrobów roślinnych firmy Himalaya stosowanych w leczeniu stawów. Rumalaya Gel i Rumalaya Forte to wieloskładnikowe preparaty naturalne o synergicznym działaniu, skutecznie łagodzące bóle stawowe i mięśniowe.Ćwiczenia na kręgosłup wzmacniające i poprawiające elastyczność mięśni tułowia. 

Aktywność fizyczna może okazać się zbawienna dla osób cierpiących na przewlekły ból pleców i krzyża, zwłaszcza gdy jego intensywność zmienia się w ciągu dnia. Zalecane ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu pleców. Jednak przed rozpoczęciem należy zapytać lekarza czy nie istnieją przeciwwskazania.
- półpompki to ćwiczenie wzmacniające mięśnie dolnego kręgosłupa; należy położyć się na brzuchu, na podłodze i kilkakrotnie unieść na rękach jak przy zwykłych pompkach ale miednica powinna przylegać płasko do podłogi LUB ręce podłożyć pod czoło i powoli podnieść do góry głowę i ramiona na około 20cm (nie więcej) - wrócić do pozycji początkowej
- unoszenie nóg; leżąc płasko na brzuchu, należy trzymając głowę na dłoniach, unieść płasko obie nogi 15cm nad podłogę
- ćwiczenie na mięśnie brzucha; należy położyć się na plecach, zgiąć kolana pod kątem prostym i oprzeć obie stopy płasko na podłodze; skrzyżować dłonie z tyłu pod głową LUB z przodu na barkach, następnie trzeba unieść głowę, barki i łopatki jak najwyżej i utrzymać tę pozycję przez sekundę (dla bezpieczeństwa nie wolno z tej pozycji siadać); następnie należy powoli wrócić do pozycji wyjściowej
(zaleca się wykonywanie powyższych ćwiczeń 2x dziennie, rano i po południu, po 5 powtórzeń) 
- pływanie na podłodze; leżąc na brzuchu, należy unieść lewe ramię i prawą nogę, wytrzymać sekundę i powtórzyć ruch przeciwną stroną naśladując pływanie; ćwiczenie usprawnia dolny odcinek kręgosłupa
- pływanie w wodzie ma zbawienny wpływ na ostry ból w dole pleców, gdyż optymalnie stymuluje mięśnie całego grzbietu
- jazda na rowerze; ważne aby siedzieć prosto, jeśli to problem należy podwyższyć kierownicę
- pilates, czyli ćwiczenia z taśmą doskonale wzmacniają mięśnie pleców

Najważniejsza zasada przy wykonywaniu powyższych ćwiczeń to brak bólu - nic na siłę. Jeśli wyraźnie pomagają, można je kontynuować, najlepiej codziennie.

Weryfikacja krzesła, fotela lub innego siedziska regularnego użytku. Bezpieczne siedzisko dla pleców: stopy powinny płasko dotykać podłogi, oparcie powinno zabezpieczać kręgosłup na całej długości, siedzisko powinno być wystarczająco głębokie, aby uda mogły się na nim podeprzeć.

Monitor komputera na odpowiedniej wysokości.
Patrząc na ekran, nie wolno kierować oczu w dół.

Narzędzia na długich rączkach np. do prac ogrodowych pomagają odciążyć plecy. To samo dotyczy np. rury odkurzacza podczas sprzątania domu.

  Sprzęt pomocny w leczeniu i zapobieganiu bólom pleców

Stabilizator lędźwiowy, gorset lub pas. Ograniczają one ruchy stałych mięśni przykręgosłupowych i pomagają w ich rozluźnieniu, ale mogą być stosowany jedynie tymczasowo, gdyż w dłuższej perspektywie osłabiają podporę kręgosłupa, jaką są mięśnie, powodując ich większą wrażliwość na przeciążenia.

Poduszka z gryką Uan-an zapewnia idealne ułożenie głowy i kręgosłupa w czasie snu, co stanowi fundament leczenia bólu pleców, ponieważ niezakłócony i regenerujący sen jest niezbędny.

Drewniana podpórka pod materacem wspomaga okolice lędźwiową pleców, tak aby łóżko nie zapadało się po środku pod ciężarem ciała np. kawałek deski włożony między materac, a sprężyny lub specjalna poduszka lędźwiowa.

Łóżko wodne z regulacją, nie wytwarzające nadmiernego falowania to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na dolegliwości z kręgosłupem - umożliwia całonocny sen bez zmiany pozycji.

OPTYMALNA POZYCJA W SAMOCHODZIE

Jeśli zapinając pasy w samochodzie odczuwa się ból pleców, przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowe ustawienie siedzenia. Zła postawa podczas jazdy może powodować przewlekłe kłopoty z plecami. Według ortopedów najgorsze są samochody niemieckie i amerykańskie, natomiast najlepsze siedzenia mają auta japońskie oraz szwedzkie Volvo i Saab.
Przed kupnem nowego samochodu koniecznie należy sprawdzić siedzenia czy są zaopatrzone w podpórkę lędźwiową. Jeśli tak, trzeba opuścić ją jak najniżej i określić komfort - w razie potrzeby wyregulować podparcie rozpoczynając od najniższego poziomu.

Samochodowa podpórka lędźwiowa własnej roboty
Jeżeli siedzenie w aucie jest niewygodne można własnoręcznie je ulepszyć. Należy kupić pokrowiec na fotel kierowcy, najlepiej z suwakiem w dolnej części - jeśli go nie ma, trzeba samemu wszyć zamek i umieścić w oparciu własnoręcznie wykonaną podpórkę lędźwiową. W specjalistycznym sklepie należy kupić spory kawałek tworzywa piankowego o wysokiej podatności (pianka: 1-1,5kg; współczynnik ILD (odkształcenie ciśnieniowe) 100-150kg). Następnie ostrym nożem trzeba wyciąć pas szerokości 15cm i grubości 2,5cm; długość pasa to szerokość fotela; ściąć skośnie krawędzie, by tworzywo się nie zrolowało, gdy wykładzina będzie się po nim przesuwała. Tak przygotowaną formę należy włożyć pod pokrowiec fotela na poziomie pasa (nie kości krzyżowej) i zapiąć suwak. Inny rozwiązaniem jest zastosowanie już wspomnianej poduszki lędźwiowej

PORADA LEKARSKA

...jest wymagana, gdy ból pleców:
- pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny
- promieniuje do kolana (→ ból kolana) lub stopy (→ ból stopy)
- połączony jest z innymi objawami tj.: gorączka, kurczowe bóle brzucha, ból w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie
Ponadto konsultacja ze specjalistą jest konieczna, gdy:
- ostry atak bólu przeciąga się ponad 48 godzin i nie reaguje na domowe leczenie
- przewlekły ból trwa ponad 2 tygodnie
- ból pleców wystąpił w okresie pomenopauzalnym (→ menopauza) lub jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki osteoporozy 

Niezwłoczny kontakt z lekarzem jest niezbędny w następujących przypadkach:
- podejrzenie urazu pleców w czasie wypadku lub upadku; nie wolno się ruszać; należy poprosić zdrową osobę o wezwanie pogotowia
- wypadek samochodowy lub stłuczka; należy udać się do szpitala nawet jeśli nie odczuwa się żadnych dolegliwości
- ból pleców zmusza do leżenia w łóżku, jest silny, unieruchamiający i nie zmniejsza się

POZOSTAŁE LEKI NATURALNE I ZIOŁA NA BÓL PLECÓW

Colostrum
- bioaktywna odżywka immunologiczna o szerokim spektrum leczenia
Tribulus terrestris - zioło zwiększające poziom naturalnego testosteronu, dzięki czemu poprawia sprawność fizyczną i umysłową, co wpływa na wzmocnienie mięśni, ścięgien i więzadeł całego tułowia
Boswellia - zioło ajurwedyjskie o działaniu przeciwzapalnym stosowane w leczeniu stawów
Sufrin - biosiarka zapewnia sprawne funkcjonowanie chrząstek stawowych oraz przyspiesza ich regenerację

Żele z olejkami eterycznymi o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym:
AnTidem - olejek rozmarynowy poprawia krążenie, a olejek mięty pieprzowej łagodzi ból
Kapin - olejek rozmarynowy i olejek majerankowy, który łagodzi ból i stany zapalne

  INNE SPOSOBY NA BÓL KRĘGOSŁUPA

SPOSÓB1:

Będziesz potrzebować:
  • octu jabłkowego lub oleju kokosowego,
  • szmatki,
  • folii spożywczej.
Namocz szmatkę w wybranym płynie i połóż ją w miejscu bólu pleców przed pójściem spać. Pamiętaj, że szmatka ma być wilgotna, nie ociekająca!
Owiń plecy i talię folią spożywczą. Postaraj się zakryć całą powierzchnię szmatki. To powinno uratować pościel. Po przespanej w ten sposób nocy powinnaś czuć się o wiele lepiej. Ból mięśni plecówpo takiej terapii przechodzi u większości osób.
SPOSÓB2. Weź ciepłą kąpiel, używając do tego soli do kąpieli. Nie zapomnij także o pachnących olejkach do kąpieli! Pomoże to zrelaksować napięte mięśnie i złagodzić ból pleców.

SPOSÓB 3 Staraj się rozgrzać napięte mięśnie, ciepło je rozluźni i ból pleców przejdzie. Zamiast kupować poduszkę elektryczną, podgrzej w mikrofalówce ryż zawinięty w stary ręcznik. Przyłóż taki ciepły okład do bolącego miejsca na plecach.

PONADTO:

  Zdecyduj się na rozluźniający masaż

Żeby masaż był bezpieczny i równocześnie skuteczny, powinien polegać jedynie na delikatnym rozcieraniu, okrężnymi ruchami, pleców po obu stronach kręgosłupa. Pod żadnym pozorem nie wolno ugniatać i uciskać kręgów! W trakcie warto równocześnie wcierać w skórę przeciwbólowy żel lub maść, ale do masażu możesz również użyć oliwki wymieszanej z olejkiem o kojącym działaniu (rozmarynowy, cedrowy, cynamonowy, goździkowy, lawendowy lub cyprysowy). Jeśli jesteś sama w domu, nacieraj się ręcznikiem frotte. Najpierw możesz go nagrzać suszarką lub żelazkiem, bo już samo ciepło koi. Następnie przełóż ręcznik za plecy chwytając z przodu oba jego końce i przez 3-5 minut rytmicznie przesuwaj na przemian w prawą i lewą stronę.

  Przyjmuj pozycje odciążające plecy

Generalnie, jak twierdzą amerykańscy naukowcy, wciągnięcie brzucha, wypinanie piersi i niejako zadzieranie nosa (tzw. dominująca postawa generała) nie tylko odciąża kręgosłup, ale i zmniejsza wrażliwość na każdy ból.  Z kolei przy napadzie silnego bólu, kiedy zgięta w pół nie jesteś w stanie wyprostować pleców pomaga leżenie na wznak. Wtedy jak najczęściej w ciągu dnia, na co najmniej kilkanaście minut, kładź się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach (możesz podłożyć pod nie wałek lub zwiniętą poduszkę). Przy bólach karku i szyi dodatkowo pod głowę włóż dopasowujące się do krzywizn ciała: ortopedyczny, wyprofilowany wałek lub wodną poduszkę.

  Bierz gorące relaksacyjne kąpiele

Oczywiście najprostsze jest zanurzenie się po szyję, na kwadrans, w wannie z cieplejszą niż zwykle wodą. Możesz do niej dodać kilkanaście kropli aromatycznego olejku (jednego z wymienionych w punkcie 1). Podobny skutek daje seans w saunie, zarówno suchej, jak i parowej. Czasami wystarcza muskanie szyi, karku czy pleców ciepłym powietrzem suszarki czy naklejenie rozgrzewającego żelowego plastra (np. Prel Red, Ketonal Termo). Natomiast, jeśli źle tolerujesz gorąco lub masz nadciśnienie, wypróbuj okłady z woreczka wypełnionego kostkami lodu i owiniętego cienkim ręcznikiem albo chłodzące plastry (np. Prel Blue, Vita Ice). Schładzanie pobudza wydzielanie znieczulających endorfin. Jednak, o ile jest bezwzględnie zalecane przy skręceniach kostki czy zwichnięciach, nie zawsze pomaga przy bólach pleców.

  Naświetlaj się lampami

To nic innego jak znana od lat terapia światłem podczerwonym. Naukowo udowodniono, że koi ono wszelkie bóle pleców – nie tylko przy nadwyrężonych mięśniach i zwyrodnieniach stawów, ale i dyskopatii, zapaleniu korzonków czy RZS. Do seansów w domu masz całą gamę różnych tego typu lamp, np. Sollux, Bioptron czy Zest Medolight. Od niedawna dostępny jest też laser LED do użytku domowego Medlight 630PRO, testowany przez naukowców z NASA i stosowany do łagodzenia bólu u amerykańskich żołnierzy (zamawia się go przez internet: www.bolowipowiedznie.pl). Każde z urządzeń ma instrukcję, która podaje jak często trzeba się naświetlać i jak długo trwa terapeutyczna sesja. Możesz też umówić się na zabieg w gabinecie fizykoterapii (koszt od 10 zł).

Zapomnij i o szpilkach i… balerinkach

Wysokie obcasy od dawna obwinia się za kłopoty z kręgosłupem. To prawda! Kiedy nosisz szpilki, masz nienaturalnie zgięte kolana i zbyt mocno wysunięte do przodu biodra, co powoduje, że nadmiernie wyginają się lędźwie i krzyż, więc zniszczeniu szybko ulegają dyski między kręgami. Zaskakujące są jednak nowe badania, w których jeszcze gorzej od szpilek wypadły balerinki. Okazało się, że ciągłe chodzenie w idealnie płaskich butach prowadzi do stanów zapalnych nie tylko stawów stóp i łydek, ale i kręgosłupa. Czy istnieje jakieś wyjście? Tak! Obcasy od 3 cm (dla kobiet niskich) do 5 cm, gdy masz powyżej 170 cm wzrostu, bo im jesteś wyższa tym bardziej pięta powinna być uniesiona. Szpilki i balerinki zostaw na specjalne okazje.

Przemebluj miejsce pracy

Powinnaś mieć krzesło spełniające zasady ergonomii: obrotowe, z regulacją siedziska, oparcia i podłokietników. Gdy siedzisz, stopy leżą płasko na podłodze, a między udami i łydkami masz kąt prosty (zgięte kolana są delikatnie wysunięte poza brzeg siedziska). Czy podobny efekt udaje się uzyskać przy sztywnym fotelu? Okazuje się, że tak. Wystarczy przymocować do niego dodatkową podpórkę pod lędźwia i zagłówek oraz dostawić podnóżek z regulowaną wysokością. Równie ważne jest usytuowanie monitora – górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wprost oczu, tak byś pracując nie musiała się pochylać ani zadzierać głowy.

  Nie dokładaj plecom zbędnych kilogramów

Przy nadwadze kręgosłup zużywa się w ekspresowym tempie, dlatego oczywiście warto jej unikać. Jednak nie o wałeczkach tłuszczyku tym razem mowa, ale o damskich torebkach, które przeciętnie ważą od 3 do 5 kg. Im większą i bardziej wypchaną torbę nosimy, tym częściej narzekamy na bóle szyi, barków i pleców. Idealnym wyjściem okazuje się niewielki plecaczek. Jeśli jednak zamiast niego wybierasz torebkę, noś ją na długim pasku, przełożoną przez ciało na ukos i opartą na biodrze. Staraj się też co kilka dni zmieniać rodzaj torebek oraz przekładać je z jednej ręki do drugiej czy z ramienia na ramię. Co ciekawe, na bóle pleców w równym stopniu narażasz się nosząc ciężkie torebki, jak i źle dobrany biustonosz. Gdy masz spore piersi, stanik musi być usztywniony i z szerokimi ramiączkami, tak by unosił biust do góry. Kup sobie też usztywniony gorset, który podkreśli talię, ale i sprawi, że nie będziesz się garbić i chodzić z zapadniętą klatką.

Zainwestuj w materac z „najwyższej półki”

Żeby ocenić, czy ciało układa się na nim w naturalnej pozycji, zrób w sklepie prosty test. Po pierwsze kładąc się na wznak powinnaś zapadać się na ok. 3 cm. Jeśli materac jest za twardy nie ugina się, zaś przeciwnie przy zbyt miękkim plecy wyginają się w łódkę. Po drugie, kiedy leżysz na boku, kręgosłup od szyi po pośladki powinien być prosty jak strzała. Masz do wyboru kilkadziesiąt rodzajów materaców, za najzdrowsze uchodzą te łączące tradycyjne i nowoczesne technologie, czyli sprężynowo-piankowe. Do tego jeszcze odpowiednia poduszka: wodna, dopasowująca się do linii szyi, ortopedyczny, wyprofilowany wałek lub płaski jasiek.

Głowa do góry, pierś do przodu

Rada wydaje się prosta, wręcz banalna: każdą domową pracę wykonuj tak, jak po połknięciu przysłowiowego kija od szczotki. Co to oznacza w praktyce? Zmianę kilku złych nawyków:
  • odkurzania z pochyloną sylwetką (rura powinna mieć na długą rączkę),
  • prasowania na stojąco, bo plecom służy wygodne siedzenie przy desce,
  • podnoszenia czegokolwiek na wyprostowanych nogach,
  • długich rozmów przez telefon, gdy słuchawkę przyciskasz barkiem do policzka,
  • ręcznego prania i mycia włosów nad wanną, co zmusza do nadmiernego zginania pleców.
W każdej z  opisanych sytuacji kręgosłup jest przeciążony, wręcz karkołomnie wygięty, więc każda grozi nienaturalnym przemieszczeniem się kręgów i wysunięciem jednego lub kilku dysków. 

Jedyną skuteczną metoda na pozbycie się bólu jest wizyta u lekarza!

1 komentarze:

kasiajotka pisze...

Kupiłam sobie taką specjalną rolkę, którą wykonuję masaż, gdy bolą mnie plecy. Z reguły pomaga. A jak nie, to biorę pyralginę i to skutecznie usuwa ból.

Prześlij komentarz